Historia Krav maga łączy się ściśle z walką ludności pochodzenia żydowskiego o niepodległość.


Naród Izraela to państwo wojowników, które zarówno w przeszłości jak i dzisiaj jest zmuszone walczyć o swoje prawa i bezpieczeństwo.


Krav maga to po hebrajsku walka wręcz w bliskim kontakcie.


Nazwa krav maga upowszechniła się stosunkowo niedawno w końcu drugiej połowy dwudziestego wieku, wcześniej system był rozwijany i trenowany pod nazwą Kapap.

Nie ma jednego, określonego założyciela systemu krav maga chociaż upowszechniła się opinia, że to Imi Lichtenfeld (w czasie okupacji niemieckiej w Czechosłowacji podczas II Wojny Światowej) stworzył eklektyczną metodę walki ulicznej łączącą techniki z zapasów, boksu oraz karate, judo a także ju-jitsu.

Techniki krav maga miały być wykorzystywane przez bojówki żydowskie przeciw atakom niemieckich żołnierzy.


Jednakowoż tak naprawdę system powstawał już znacznie wcześniej bo około roku 1880 kiedy to wielu Żydów decydowało się na powrót z różnych stron Świata do państwa Izraela.


Byli oni postrzegani przez zamieszkujących też te ziemie Arabów i innych muzułmanów jako potencjalne ofiary tzw. dzieci śmierci.


To właśnie wtedy powstała potrzeba stworzenia metody walki gwarantującego ochronę życia i przetrwanie.

1903 – powstanie związku Maccabi, który trenował i uczył Żydów siły oraz fizycznej sprawności. Celem było zakończenie okresu dzieci śmierci kiedy ludność żydowska padała ofiarą agresji i napaści.


1907 – powstaje grupa Guard nauczająca technik walki wręcz, które mają pomóc ochraniać żydowskie osady.


1919 – Ze’ev Jabotinsky (jeden z najsłynniejszych przywódców żydowskich 20 wieku, który jako jedyny przewidział zagładę Żydów w Europie) zakłada formację Haganach uczącą obronę przed atakami ze strony arabskiej.

1941 – jest punktem zwrotnym w tworzeniu izraelskiego systemu samoobrony. Na terenie Izraela odbywa się słynny kurs samoobrony prowadzony przez znakomitych instruktorów Maishela Horowitza, Menashe Harela, Gershona Koflera i Yitzhaka Shtibela.


W tym samym czasie w innych częściach Świata gdzie Żydzi na emigracji doznają przemocy i są obiektem ataków i przemocy. Powstają różne grupy samoobrony, które uczą zachowania i działań wobec agresji.

1948 – w roku, w którym Izrael zostaje państwem, formują się słynne izraelskie siły zbrojne IDF. Techniki samoobrony przenikają do armii. Imi Lichtenfeld jest jednym z 11 instruktorów systemu Kapap, którzy szkolą izraelskich żołnierzy.


1964 – Lichtenfeld przechodzi do rezerwy i otwiera pierwszą w Izraelu szkołę krav maga dla cywilów stąd niektórzy uważają go za prekursora i założyciela systemu krav maga.

Krav maga to system wolnej walki wykorzystującej wszelkiego rodzaju uderzenia, rzuty, dźwignie, kopnięcia, duszenia mający na celu jak najszybszą neutralizację przeciwnika.


Dozwolone są wszelkiego rodzaju ataki (niedozwolone w innych sztukach walki) w oczy, krtań, gardło, krocze, włosy a nawet gryzienia czy ogłuszanie przeciwnika. Z tego powodu niemożliwe jest organizowanie zawodów sportowych w tym systemie.

Kravmaga stworzona jest do samoobrony, walki o przetrwanie i zakłada najgorsze scenariusze z możliwych. Wiele elementów treningu poświęca się na wyrobienie odporności psychicznej i fizycznej co pomaga wyjść z najgorszych opresji.


Bazuje na naturalnych odruchach i instynktach, które drzemią w człowieku.


Największy nacisk kładzie się na agresywność obrony oraz nastawienie mentalne na osiągnięcie celu czyli zwycięstwa, bez względu na to w jak beznadziejnej sytuacji znalazł się zaatakowany i w jakim stanie jest jego ciało.


A więc przy braku kompromisu dążenie ponad wszystko do pokonania agresora.

Przeczytaj książkę: „ISRAEL: NATION OF WARRIORS”

W 1948 r. świat ujrzał nowe żydowskie powstanie z popiołów Holokaustu i tysiącleci prześladowań na ziemiach arabskich i chrześcijańskich. Z czterech stron świata, Żydzi, naród Izraela powrócili do domu. „Szkielet” wszedł w życie tworząc demokratyczne państwo i silne wojsko.


Zapytaj o książkę